В ОДА обговорили трансформацію інтернатів області
Етапи та форми трансформації Сновської загальноосвітньої школи-інтернату, Батуринської спеціальної школи-інтернату, Прилуцького обласного будинку дитини «Надія» та Ніжинського дитячого будинку-інтернату обговорили вчора на черговому засіданні робочої групи з координації та контролю за реалізацією проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України».
Відповідні плани представила адміністратор консорціуму «Соціальні інвестиції» Людмила Ніколаєва. У їх основі — прагнення максимально інтегрувати у суспільство вихованців інтернатних закладів, за можливості, навіть, повернути їх у сім’ї.
— Жодна дитина не буде повернута в умови, які неповністю відповідають її потребам, — наголосила в.о. голови облдержадміністрації Наталія Романова, яка очолює робочу групу. — Ми добре усвідомлюємо проблему і ведемо масштабну роботу в цьому напрямку.
Окрім реорганізації самих закладів потрібно забезпечити і готовність громад прийняти і сприйняти таких дітей, адже значна частина з них має негаразди зі здоров’ям і потребує особливих умов навчання, відповідного медичного та соціального супроводу. І якщо впровадження освітньої інклюзиї та надання медичних послуг — справа часу й потреби, то збільшення в громадах чисельності соціальних працівників нерідко викликає спротив і нерозуміння у керівників органів місцевого самоврядування. Тож інформаційно-просвітницьку діяльність, формування толерантного та приязного ставлення до людей з особливими потребами необхідно активізувати вже зараз. Готовими та відкритими до спілкування мають бути як фахівці, так і суспільство в цілому, а головне — самі діти та сім’ї, куди вони повернуться.
У ході наради неодноразово акцентувалося на індивідуальному підході до долі кожної дитини, що опинилася у складних життєвих обставинах. У разі, якщо повернення до родини є неможливим, вихованець може залишатися у закладі, адже вони не закриваються повністю, а трансформуються, тобто позбавляються одних функцій, набуваючи натомість інших. Скажімо, у Ніжинському дитячому будинку-інтернаті передбачається відкриття денного відділення, що розширить для дітей з інвалідністю можливості розвитку і спілкування, а їх батькам дозволить вийти на роботу.
Учасники наради, а цього разу — не лише члени робочої групи, а й представники Міністерства соціальної політики України, висловили свої зауваження та пропозиції, які розробники пообіцяли урахувати при коригуванні планів.
Підсумовуючи засідання, Наталія Романова підкреслила, що громади області мають бути готовими взяти на себе відповідальність за дітей соціально вразливих категорій та створити умови для їх повноцінної абілітації.
Автор: Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації
(Оновити зображення коду)