501 тисячу гривень за навчання неприєднання буде платити Коропська ОТГ?
Тогоріч новоутворена Коропська ОТГ виставила рахунки за навчання дітей у школах та дитсадках Сохачівській та Райгородській сільрадам Коропського району. Бо необ’єднані почали їздити до об’єднаних.
У Сохачах школу закрили. Вісім школярів і чотирьох дошкільнят возили в сусідній Риботин. За навчання Коропська ОТГ нарахувала за всіх 11 тисяч гривень у місяць. З Райгородка дітвору возили до сусіднього Лукнова. За 24 дитини вийшло близько 26 тисяч гривень у місяць. За навчальний рік, за всіх дітей, повинні були сплатити 480 тисяч гривень. Таку суму називав Віктор Журавель, голова Коропської ОТГ.
У результаті кошти за навчання були виділені з районного бюджету. А зараз? Як буде у 2018 році?
— За навчання і підвіз дітей з сіл, які не об’єдналися, але їхні діти навчаються в наших закладах освіти, цьогорічна сума становить 501 тисячу гривень, — сказав Віктор Журавель.
— Але сільради категорично відмовилися платити. Тому кошти витрачаємо з бюджету об’єднаної громади.
Така ситуація була і минулого року. Наш відділ освіти підрахував: вийшло 480 тисяч. Затрати були і на автобус, який возить дітей із Сохачів у Риботин. Старенький, у минулому році довелося робити капітальний ремонт, міняти двигун. Єдине, за що заплатила Райгородська сільрада тогоріч — п’ять тисяч гривень за перебування дітей у пришкільному таборі.
Ми писали лист до Міністерства освіти. Відповідь прийшла. Законодавчого механізму урегулювання ситуації поки немає. Порадили узгодити на місцевому рівні. Затрати несемо ми, а розуміння з сільрадами немає.
— Минулого року питання про оплату за навчання наших дітей справді стояло гостро, — каже Наталія Єрмоленко, сільський голова Райгородка.
— Цьогоріч це питання вже ніхто не піднімав. Діти їздять, вчаться. 25 школярів і четверо дошкільнят.
— Возить діток автобус Коропської ОТГ?
— Ще до об’єднання був виділений облдержадміністрацією. От і кому належить той автобус, і чиї діти? Чи не всі з України? Де прописано, що орган місцевого самоврядування повинен платити за навчання дітей? Ніде.
— Приєднатися не хочете?
— Поки ми самодостатні. Але, звісно, грошей завжди на щось не вистачає. Про приєднання не думали. Люди одразу не схотіли. Для кого секрет, що при об’єднанні рівними всі не залишаються? Наші старі люди пам’ятають, як були колгоспи і приєднувалися села. Центральна садиба добре жила. А окраїна, як ото кажуть, останньому поросяті остання і їжа.
— Виставляти ще якісь рахунки можуть, але це треба робити в правовому полі, — каже Михайло Гладиш, сільський голова Сохачів. — Зараз ведемо переговори з головою Коропської ОТГ щодо підвозу. Вони виділяють новий хороший автобус — наша сільрада перераховує гроші за пальне. На рік це приблизно 20 тисяч гривень.
А ще з Коропської райради, відділу культури, прийшов лист. З першого січня бракує коштів на зарплату сільському бібліотекарю. Просять на сесії сільради погодити рішення щодо виплати заробітної плати з нашого бюджету. Без бібліотеки не можна. Якщо ще нічого на нас не повісять, думаю, потягнемо. Ставка не повна, потрібно десь 24 тисячі на рік. Сільрада у нас, слава Богу, самодостатня. Ми, певно єдині в Україні, за власні кошти провели газ до села і по селу. Щоб провести газопровід до Сохачів, витратили мільйон 200 тисяч гривень і по селу 600 тисяч. Зараз люди, у кого є бажання і можливості, проводять у двори. Це вже за свої гроші, по шість-сім тисяч гривень платять. Газопровід на балансі сільради. Газівникам здаємо в оренду. Як тільки це все до ладу доведемо, будемо з людьми говорити, чи треба нам приєднання.
Автор: Юлія Семенець, тижневик «Вісник Ч» №3 (1654), 18 січня 2018 року, gorod.cn.ua
(Оновити зображення коду)