Звіт ОПОРИ за результатами проміжних виборів по 205 округу

Передвиборча кампанія та день голосування на проміжних виборах народних депутатів України у одномандатному окрузі №205 (м. Чернігів) супроводжувалися низкою порушень стандартів проведення виборів та проявами недобросовісної конкуренції з боку кандидатів. Надмірна роль грошей у агітаційних стратегіях кандидатів, непропорційний доступ учасників виборів до медійних ресурсів, готовність основних конкурентів вдаватися до незаконних дій ускладнили для виборців округу формування та здійснення вільного волевиявлення.
Ключовою проблемою у дотриманні стандартів виборів в окрузі №205 виявилося відхилення держави від своїх зобов’язань припиняти будь-які порушення під час виборчого процесу.
До дня голосування 26 липня 2015 року спроможність держави не допустити порушення законодавства була поставлена під сумнів не досить активною та нерідко суперечливою реакцією відповідальних органів на спроби кандидатів застосовувати незаконні методи боротьби за голоси.
На жаль, діяльність правоохоронних органів була звужена до забезпечення правопорядку та безпеки під час заходів агітаційної кампанії, проведення голосування та підрахунку голосів, але майже не включала дієві зусилля щодо попередження та профілактики порушень законодавства. У той же час, вільне волевиявлення громадян неможливе без неухильного виконання вимог законодавства суб’єктами виборчого процесу та гарантування принципу невідворотності покарання за допущені порушення.
Відсутність системної протидії підкупу виборців, відповідальність за який було суттєво посилено у 2014 р., могла суттєво вплинути на дотримання умов вільного волевиявлення та відповідно результатів голосування виборців. Конкуренція технологій щодо прямих чи опосередкованих форм підкупу не лише впливала на формування електорального вибору громадян, але й демотивувала частину виборців брати участь у голосуванні. Натомість випадки зловживання адміністративним ресурсом на виборах, маніпулювання громадською думкою щодо доступу окремих кандидатів до державних та місцевих програм розвитку підважували упевненість громадян у безсторонності держави на цих виборах.
За умов використання найбільш активними кандидатами недобросовісних технологій, у тому числі найбільш фінансово затратних, принцип рівності можливостей не міг бути реалізований повною мірою.
Достатньо широкого розповсюдження в день голосування отримала практика присутності на виборчих дільницях чи поблизу них, так званих, силових груп підтримки кандидатів, які формально користувалися правами представників друкованих ЗМІ або офіційних спостерігачів. У той же час, достатньо масовими виявилися випадки порушення фотографування процес заповнення бюлетеню виборцями (майже 11% дільниць), що опосередковано може свідчити про контроль за волевиявленням громадян, пов'язаний з технологіями підкупу.
Громадянська мережа ОПОРА закликає правоохоронні органи України із використанням механізмів парламентського контролю провести об’єктивне вивчення порушень законодавства на проміжних виборах народного депутата України у виборчому окрузі №205, а кандидати зобов’язані забезпечити всебічне сприяння відповідним розслідуванням.
Детальний звіт ОПОРИ
Автор: Чернігівщина: події і коментарі